wtorek, 8 września 2015

Elseworlds Finest - Supergirl i Batgirl

Barbara Gordon staje się w dzieciństwie świadkiem morderstwa swoich rodziców. Adoptowana przez rodzinę Wayne'ów, gdy dorasta staje się nieufającą nikomu- poza swoim przybranym bratem Bruce'em- pogromczynią przestępców o imieniu Batgirl. Jednocześnie tworzy zaawansowany system obserwacyjny nad Gotham zwany Oracle i doprowadza do otoczenia tego miasta wysokimi murami odzielającymi je od reszty świata i zakazu wejścia do niego metaludzi. Tymczasem, ostatnia ocalała z Kryptonu Kara przybywszy na Ziemię i zostaje wychowana przez Wonder Woman jako jej przybrana córka stając się najbardziej rozpoznawalną i ufną bohaterką Stowarzyszenia Sprawiedliwości zwaną Supergirl. Gdy jej przyjaciel, dobroczyńca Metropolis Lex Luthor zostaje na terenie Gotham porwany przez Jokera i profesora Hamiltona Supergirl łamie edykt terytorialny i rusza do Gotham, by go uratować. Co doprowadza ją do początkowej konfrontacji z Batgirl. Różne jak dzień i noc dwie bohaterki muszą jednak połączyć siły starając się pokonać dzielące je różnice. Czy im się to uda? Czy Lex Luthor naprawdę jest jednak taki kryształowy, czy skrywa może bardzo mroczny sekret? A co się stanie, jeśli porywacz i porwany- Joker i Lex również postanowią pokonać swoje różnice i połączyć siły?
Bardzo ciekawa elseworldsowa opowieść, w której dwie młode kobiety odgrywają role podobne do tych z regularnych serii z Batmana i Supermana, ale rzeczywistość wokół nich miejscami mniej, miejscami bardziej się różni i potrafi zaskoczyć czytelnika.
Podziękowania za korektę dla Gedinazgula!

Ciekawostki:
- prezydentem Stanów Zjednoczonych jest... Elvis Presley! To nie żart! Zawsze wiedziałem, że Elvis jest wiecznie żywy!:D
- Status Gotham nie jest jasny. Prawdopodobnie nadal jest częścią USA, ale nie podlega pod żadną władzę stanową i jako miasto za murami pewnie ma specjalne uprawnienia. Z drugiej strony w rozmowie z prezydentem Presleyem Wonder Woman wypowiada słowa: "Nie możemy szturmować Gotham i wywołać kolejnej wojny". Prawdopodobnie chodzi tu o wojnę jaką Batgirl wytoczyła wcześniej metaludziom, ale może również sugerować, że Gotham dokonało całkowitej secesji od USA.
- Relacje Kary i Lexa przypominają te Matrix i Lexa z regularnej serii
- W przebłyskach Wonder Woman jest przedstawiona w strojach w jakie twórcy komiksów ją ubierali od lat 40. Gdyby nie pokazany Lex w tym samym wieku, możnaby sugerować, że w tym komiksie Wonder Woman ma... 80 lat! A patrzcie tylko jak wygląda:) Co prawda zastąpiła "gwiaździste bikini" spodniami i góra też jest bardziej osłonięta, ale jednak:)
- Abin Sur wciąż jest Green Lanternem i należy do Stowarzyszenia Sprawiedliwości.
- Stowarzyszenie składa się z kilku członków JSA z regularnej serii (Kapitan Marvel, Hawkwoman, Dr Midnite), JLA (Wonder Woman, Firestorm, Flash, GL, Big Barda) i kilku takich, których w żadnym innym komiksie nie widziałem.
- Tim Drake jest łącznościowcem JSA, ale nie wiadomo, czy jest Robinem, gdyż nie nosi kostiumu.
- Joker faszeruje się venomem przez co przypomina Bane'a z regularnej serii.
- Chyba wszyscy wiedzą, że w regularnej serii Bruce Wayne odgrywa roztrzepanego playboya, by stworzyć sobie fałszywy publiczny wizerunek. Ale w tym komiksie Bruce naprawdę taki jest i z trudem przychodzi mu się skoncentrować na czymś poważniejszym.
- Bruce jest jednak tym, który czeka na powrót protektorki Gotham w jej jaskinii- na ironię więc przejmuje funkcję Alfreda z regularnej serii
- Wspomniany wcześniej w opisie system kontroli Gotham to Oracle (Wyrocznia). W regularnej serii Barbara po postrzale przez Jokera przestaje być Batgirl i częściowo sparaliżowana sama przyjmuje imię Oracle.

4 komentarze:

 1. A nie wiesz czy Gedinazgul publikuje gdzieś swoje translacje?

  OdpowiedzUsuń
 2. Na chomikuj.pl/PSTKomiksy ArTi wstawił Cotton Kida

  OdpowiedzUsuń
 3. Odpowiadam kolejno:
  1. Gedinazgul jest teraz na dłuższym wyjeździe, ale jest szansa, że w Październiku- choć pewnie w drugiej połowie- pojawi się kilka jego translacji:) Na pewno znajdą się na PST, dopilnuję tego:)
  2. Wiem, zauważyłem, ale dziękuję za informację. Tylko ostatnio częściej jestem w miejscu, gdzie korzystam z mobilnego internetu, więc nie mogę sobie na razie pozwolić na ściągnięcie i przerzucenie tylu megabajtów na Mega. Ale w czasie weekendu będę mieć znowu dostęp do Internetu szerokopasmowego i wtedy to zrobię i zaaktualizuję o to informację na PST.

  OdpowiedzUsuń
 4. Najlepszy komiks, jaki czytałem i współpracowałem z Burym Wilkiem. Sporo fajnych ujęć i zagrywek scenarzysty. in minus jedynie postać Jokera.

  GEDiNAZGUL

  OdpowiedzUsuń