piątek, 17 lutego 2017

Wonder Woman - Secret files and origins 01

Komiks ten można uznać za pośrednika między okresem perezowskim z moich translacji, a okresem  późniejszym o 7 lat do przodu, który wkrótce nastąpi. Warto go więc przeczytać, by mieć pojęcie o zmianach w życiu Wonder Woman. W komiksie tym mamy też dossier najważniejszych postaci, niektórych dobrze już znanych czytelnikom moich translacji (np. Ares, Julia i Vanessa Kapatelis), ale też nowych, które będą mieć wpływ na wydarzenia z przyszłych moich translacji (Artemis, Wonder Girl, Helena Sandmark).
W pierwszej historii dowiemy się o nowej uczennicy Diany Cassandrze Sandmark (Wonder Girl) i rywalizującej z Dianą Artemis. Przypomni się historia Amazonek, ale też zostanie ukazany rozdział z życia nastoletniej Diany i kiedy i za jaką cenę zrozumiała, że mimo swoich mocy nie jest niezniszczalna.
W kolejnej historii dowiemy się do czego doprowadziły machinację Hippolity, by chronić swoją córkę i jaką zapłaciła za to cenę...
W ostatniej historii poznamy jak Diana zdobyła niewidzialny samolot i jak nauczyła się nim kierować.
Poznamy również dokładną mapę Themyskiry z tym, co się na niej znajduje i przeczytamy wywiad z profesor Julią Kapatelis i Heleną Sandmark. Przypomnimy sobie również linię czasową najważniejszych wydarzeń w życiu Diany.
Nad tym komiksem spędziłem nieco czasu. Choć pierwszą historię czyta się i opracowuje dość szybko, to niestety te wszystkie dossier postaci i niektóre elementy były bardziej skomplikowane. Chciałbym tu podziękować Gedinazgulowi, który pomógł mi w grafice najtrudniejszych graficznie dossier postaci (takich, jak m.in. Cheetah, gdzie mamy napisy bezpośrednio wkomponowane w obraz).
Mam nadzieję, że docenicie, że ta pozycja pojawiła się w polskim przekładzie i będzie ona pomocna w czytaniu następnych komiksów z "Wonder Woman" mojego tłumaczenia rozgrywających się już w późniejszym okresie w stosunku do wcześniejszych translacji. Myślę też, że komiks z tak szczegółowymi informacjami ucieszy tych, którzy lubią czytać historie z Amazonką, a chcieliby mieć pod ręką rodzaj "encyklopedii" z nią związanej.

4 komentarze:

 1. Imponująca praca! Podziwiać pieczołowitość, z jaką podchodzisz do swoich translacji.
  A co zamierzasz serwować w tym okresie WW który nastąpi teraz? Czyżby pojawić się miały i prace tak długo oczekiwanego "Boga Komiksów z Amazonką"?...

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję:)
  Co do najbliższych historii to wkrótce będzie śmierć Wonder Woman i jej powrót i od numeru 137 zostanie utrzymana ciągłość w jej przygodach aż do 159. I zapewniam, że będzie co czytać.
  Co do boga Amazonek- Hermes, Apollo, Zeus?:)))
  A na poważnie, uważam, że najlepszym twórcą komiksów o Amazonce był jednak niezrównany George Perez, który historie z nią opracowywał, a czasem i rysował na bardzo wysokim poziomie. Co nie znaczy, że w scenariuszach innych twórców nie można znaleźć czegoś ciekawego.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam. Spojrzyj na tą stronę: http://readcomiconline.to/
  WW to nie mój klimat, ale i tak ściągam i czytam. Jest szansa na translację Batman-Rok Trzeci? Pozdrawiam Dominik

  OdpowiedzUsuń
 4. Miło mi czytać, że nawet, jak WW mniej Ci pasuje, niż Superman, to czytasz moje translacje:)
  Dzięki za linka. Przydatny, jak się chce zapoznać z jakimiś komiksami, także starszymi. Osobiście wolę czytać już ściągnięte na dysk, ale na pewno to jest przydatne. Batman Rok Trzeci, hmm, raczej nie u mnie, ale spytaj w CFC, może ich to zainteresuje.

  OdpowiedzUsuń