czwartek, 2 kwietnia 2015

Wonder Woman - Bogowie i śmiertelnicy

"Bogowie i śmiertelnicy" to saga prologowa dla serii "Wonder Woman" po "Kryzysie na Nieskończonych Ziemiach". Saga ta zainteresuje miłośników mitologii i kultury greckiej, ale nie tylko, gdyż bardzo ważny staje się też wątek dziejący się w naszych realiach i dotyczący zagrożenia nuklearnego, podporządkowywania się rozkazom, manipulacji ludźmi- ale też dla kontrastu, tego, co znaczy przyjaźń, lojalność, wierność swoim zasadom.
W pierwszym tomie, który można czytać oddzielnie, czytelnik pozna cywilizację Amazonek, ich relacje z bogami Olimpu, początki w starożytnej Grecji i upadek Amazonek w Helladzie, do którego brutalnie doprowadza słynny Herakles. Jest to też opowieść o odrodzeniu cywilizacji Amazonek na oddzielonej przez bogów od reszty świata Rajskiej Wyspie - Themyskirze i o początkach najsłynniejszej z nich- księżniczce Dianie, która wkrótce stanie się znana jako Wonder Woman. W tym tomie po raz pierwszy pojawia się ze swoimi machinacjami bóg wojny Ares, wyjątkowo niechętny cywilizacji Amazonek.
Od drugiego tomu do siódmego, akcja jest już bezpośrednio powiązana.
To pierwsze zderzenie się świata młodej i wciąż bardzo niewinnej Diany ze światem zewnętrznym. Tym razem Ares rozpoczyna manipulacje i podjudzanie amerykańskich i rosyjskich żołnierzy przeciw sobie, co przy wzajemnej chęci do zabijania się i supremacji ludzi z obu narodów wcale nie jest takie trudne. Lecz wybuch globalnej wojny atomowej może zniszczyć cały świat...
Diana przybywa do "świata mężczyzn" próbując temu zapobiec, jednocześnie chcąc odszyfrować tajemniczą zagadkę, która może być kluczem do rozwiązania problemu, a która zostaje jej podarowana przez Hermesa i córkę Aresa- Harmonię. Na drodze księżniczki Amazonek znajdą się tacy, którzy staną się jej przyjaciółmi, wzajemną inspiracją i także towarzyszami broni, ucząc ją jednocześnie o potencjale, jaki tkwi w naszym świecie. Niestety, przez zło, które przedostało się do naszego świata staną się też ofiarami, ale też tym bardziej walkę Diany o pokój potraktują bardzo osobiście. Wonder Woman odkryje, że została wybrana na orędowniczkę i championkę bogów Olimpu, którym przez szalone, destrukcyjne plany Aresa także zagraża zagłada. Może jednak liczyć tylko na siebie i kilka osób z naszego świata, z którymi nawiązuje współpracę.Czy to wystarczy by uratować świat przed zagładą? Co Diana dowie się w ten sposób o świecie i sobie samej i czy jej zasady przetrwają konfrontację z tymi wydarzeniami? Co się stanie, gdy będzie musiała stanąć przeciw amerykańskim żołnierzom dążącym do wojny nuklearnej, mitycznym, demonicznym stworom i samemu bogu wojny, którego boją się inni Olimpijczycy?
Saga ta toczy się na dwóch płaszczyznach- mitycznej i w naszym świecie. Obie płaszczyzny uzupełniają się, tak jak będą uzupełniać się cechy samej Wonder Woman, czerpiącej z tradycji helleńskiej i swojej rodzinnej Themyskiry, ale działającej w naszym świecie i uczącej się korzystać z jego rozwiązań. George Perez, który tworzył komiksy z początkowej serii "Wonder Woman" (w tym już przetłumaczoną przeze mnie opowieść o Silver Swan) tą sagą właśnie po raz pierwszy pokazał jaki ma talent. Warto tu znowu wspomnieć rysunki, których poziom bił na głowę większość rysunków z równoległych w tym czasie komiksów z roku 1987.
Zapraszam do czytania, tak tych, którzy szukają historii z pogranicza mitologii, ale też dobrej przygodowej, lecz i refleksyjnej społecznie opowieści o ludziach, której akcja (poza pierwszym tomem) dzieje się w teraźniejszości.
Wersja profesjonalnie remasterowana!
 
 Mediafire:
4 shared:

3 komentarze:

  1. wesołych świat:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jaaa, pierwsze numery. Niesamowite! :-) Ściągnąłem wszystkie Twoje translacje Wonder Woman :-D

    OdpowiedzUsuń
  3. Czy jestes szansa na numer 08? https://comicvine.gamespot.com/wonder-woman-8-time-passages/4000-28537/

    OdpowiedzUsuń