środa, 29 stycznia 2014

Green Lantern i Superman - Legenda zielonego płomienia

JUBILEUSZ! 150 TRANSLACJA!

Drodzy komiksiarczycy i czytelnicy moich translacji!
Oddaję Wam właśnie do czytania moją równo 150 translację. Od ponad trzech lat tłumaczę różne historie komiksowe. Przyznaję, że mam z tego pewną satysfakcję i dzięki temu też sam nauczyłem się pracy z komiksami, tak pod względem tłumaczeń, jak i obróbki graficznej mając nadzieję, że z biegiem tego czasu też polepszyłem swoje umiejętności w obu tych dziedzinach. Dzięki temu każdy upływający rok sprawiał, że te komiksy były wykonywane lepiej. Co nie znaczy chyba, że te moje wcześniejsze były złe. Starałem się wybierać różne historie, zazwyczaj dotyczące Supermana, ale były i inne. Były to historie, które z jakiś względów mnie zainteresowały- miały ciekawy scenariusz, uznałem, że albo mogą dawać do namysłu i dobrze by je było przetłumaczyć, albo miały interesującą akcję przygodową, czy nawet z jakiś względów uznałem, że są w miarę zabawne.
Jednak powiem to szczerze- nie sądzę, naprawdę nie sądzę, żebym mógł tak długo pracować nad tyloma komiksami, gdyby nie Wy, czytelnicy tych translacji. Są wśród Was tacy, którzy przeczytali pojedyncze historie, są tacy, którzy przeczytali ich większość, jest kilku takich zapaleńców, którzy przeczytali wszystkie. Każdemu z Was dziękuję i naprawdę się cieszę, jeśli mogłem zaoferować ze swojej strony coś do czytania, co uznaliście za interesujące. 
Wraz z tą translacją ten okres się nie kończy. Nadal mam zamiar dokonywać tłumaczeń różnych komiksów i Wam je prezentować. Mam nadzieję, że ci z Was, którzy nawet od czasu do czasu decydowali się przeczytać, któreś z moich tłumaczeń nadal będą to robić. Nie wiem, co będzie za kolejne trzy lata, więc nie mogę zagwarantować, że po tym czasie nadal tu będę. Ale na pewno będę się tym zajmować jeszcze jakiś czas. Mam nadzieję, że nadal będziecie od czasu do czasu czytać moje translacje.

Dzisiaj będzie ponad 40 stronicowa opowieść stworzona przez Neila Gaimana o przyjaźni ostatniego Kryptończyka i Green Lanterna Hala Jordana 
Nękany problemami osobistymi Hal przybywa do Metropolis szukając rady Clarka Kenta. Wspólnie odwiedzają muzeum, gdzie natykają się na coś, co wygląda jak bateria mocy Green Lanterna. Istnieją jednak rzeczy, które nie są tymi na co wyglądają, i które najlepiej zostawić w spokoju. Tak jest i z tą latarnią. Hal próbuje naładować za jej pomocą swój pierścień, i przez to obaj bohaterowie stają się jak najbardziej... martwi! Próbując wrócić do życia Hal i Clark napotykają na swojej drodze Truposza i obaj muszą przejść przez piekło. I to całkiem dosłownie! A na końcu czeka tajemnicza zagadka i Phantom Stranger. Czy obaj bohaterowie wrócą do życia? Co odkryją podczas swojej niezwykłej podróży?
Historia jest utrzymana w innym klimacie, niż ta, do której są przyzwyczajeni czytelnicy obu głównych bohaterów. Całość jednak jest dość ciekawa.
Scenariusz do tego komiksu Neil Gaiman stworzył w roku 1989 i... DC nie pozwoliło mu w tym czasie wydać tego komiksu! Głównym problemem było, że Hal i Clark znali swoje tożsamości i byli nie tylko "kolegami z pracy", co przyjaciółmi i kłóciło się to wtedy z restartem uniwersum DC po Kryzysie na Nieskończonych Ziemiach. Scenariusz zaginął na kilka lat, by się odnaleźć w niezwykłych okolicznościach.Wskrzeszony w Amerycę został w końcu opublikowany w postaci tego komiksu. A przez łapy Burego Wilka komiks został dla Was przetłumaczony na język polski:)
Ciekawostka: ci z Was, którzy czytali kiedyś moje wcześniejsze tłumaczenie "Green Lantern i Superman - Tam gdzie jest wola" zauważą tu kilka podobieństw.
Podziękowania:
Dla Amanry, która przetłumaczyła wstęp i posłowie, oszczędzając mi pracy, tym bardziej, że nie bardzo mi się chciało tłumaczyć oba te teksty, a ona zrobiła tu naprawdę dobrą robotę.
Dla Riguany, który zajął się korektą i należycie "dopieścił" różne akapity i zdania, dzięki czemu wszystko powinno teraz wyglądać, jak w zegarku szwajcarskim.

12 komentarzy:

 1. Podziwiam samozaparcia w tym co robisz:) Dziękuje za Twoją ciężką pracę. Życzę kolejnego jubileuszu na 300, 500, 1000 itd translacji. Ja osobiście najbardziej lubię czytać te twoje translacje, w których występuje postać Green Lanterna, natomiast historie z Supermanem czytałem tylko niektóre, ale na pewno w wolnym czasie nadrobię zaległości:) Jeszcze raz dziękuje i życzę wszystkiego dobrego. Ładny

  OdpowiedzUsuń
 2. miało być "samozaparcie::) - literówka

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja z kolei wolę historie z Supermanem. Legendę Zielonego Płomienia czytałem kiedyś w oryginale, ale po polsku dużo lepiej się to prezentuje. Dziękuję za świetną robotę i życzę kolejnych sukcesów. tomek_tk2

  OdpowiedzUsuń
 4. Przeczytałem każdy przetłumaczony przez ciebie komiks, ale najbardziej cieszą mnie komiksy z Supermanem, dzięki tobie oraz innym grupom translacyjnym mogę nadal cieszyć się przygodami Supka w naszym ojczystym języku jak to było w czasach Tm-semica, tym bardziej że komiksów z nim w Polsce ukazuje się jak na lekarstwo. Dzięki wielkie i oby ci się chciało je tłumaczyć jak najdłużej :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Życzę dalszej siły i wytrwałości w tym co robisz. A robisz to z pasją i przyjemnością. To jest najważniejsze. Czekam niecierpliwie na następne (minimum drugie 150 - maksimum ∞) translacje. Pozdrawia stały czytelnik Dominik

  OdpowiedzUsuń
 6. Właściwie, to nigdy nie ciągnęło mnie do Supermana, ale kilka historii przetłumaczonych od ciebie przeczytałem i całkiem mi się podobały. A za niesupermanowe historie od ciebie bardzo dziękuję! Robisz to co robisz bardzo dobrze i to ci się chwali, więc również życzę kolejnych tylu, albo i więcej translacji. No i, może wymagam zbyt wiele, ale byłbym bardzo szczęśliwy, gdybyś pod translacjami umieszczał dane odnośnie oryginału (seria i numer zeszytu). Takie moje prywatne zboczenie, które bardzo ułatwiłoby mi życie. ;)

  Pozdrawiam, Vanu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wilku gratulacje z całego serca. Czytam każda Twoja translację a gdy kończę nie moge sie doczekać następnej. Uwielbiam supermana tak jak Ty wiec dajesz mi swoimi tłumaczeniami mnóstwo radości. Pozdrawiam i życzę wytrwałości. Daniel

  OdpowiedzUsuń
 8. Gratulację z okazji jubileuszu. Życzę dalszej siły woli i chęci w tworzeniu dla nas nowych komiksów. Mam to szczęście, że zawsze wolałem DC niż Marvela więc twoje komiksy bardzo mi się podobają. Osobiście najbardziej lubię twoje komiksy z Justice League i Batman/Superman. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo Wam dziękuję za miłe komentarze. Jak czytam, ile mam czytelników, to mam ochotę tłumaczyć specjalnie dla Was:) To naprawdę dość motywujące:) Ze swojej strony obiecuję, że co jakiś czas na pewno jakaś translacja się ode mnie pojawi. Na pewno trudno jest zadowolić wszystkich, bo ile ludzi, tyle gustów, ale z pewnością w najbliższym czasie mam nadzieję, że będą zadowoleni miłośnicy Supermana:) A dla miłośników innych historii za jakiś czas też się coś znajdzie:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja tam za bardzo eSa nie lubię ale jakoś tak zawsze znajdę tu jakąś fajną historię. ;) No i często mam tak, że najpierw myślę "nie nie ściągam" a potem jak już nie mam czego czytać to wracam, pobieram i się cieszę że to zrobiłam. :)
  To komiksiątko też fajne i oczywiście nie chciało mi się na początku czytać aż nie został wymieniony Neil Gaiman. :D Muszę się w końcu nauczyć, że faktycznie dobre komiksy wynajdujesz.

  OdpowiedzUsuń
 11. Miło mi to czytać, Milady:) Zapraszam serdecznie do delektowania się moimi komiksami i znajdowania czasem w nich coś dla siebie:) Może nawet czasem zaczniesz coś ściągać nie tylko dlatego, że nie ma nic innego, ale, że Ci się coś ode mnie spodoba:) W końcu sama piszesz, że ten wysiłek zazwyczaj nie poszedł na marne.
  Mam nadzieję, że tu czasem zaglądniesz:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Super komiks Bury Wilku bardzo dobra robota oby tak dalej

  OdpowiedzUsuń