piątek, 18 września 2015

Martian Manhunter - Pierścienie Saturna

Saturnianie, rasa stworzona w przeszłości przez Marsjan z ich przekształconego materiału genetycznego, powracają do Układu Słonecznego. Dwie saturniańskie rasy- czerwona i biała- będąca w stanie wiecznej wojny i nienawiści odziedziczonej po ich marsjańskich stwórcach pragną wreszcie zawrzeć pokój i zbudować cywilizację opartą na jedności. Kluczem do utrzymania traktatu pokojowego ma być małżeństwo białej księżniczki Charissy z czerwonym księciem Jemmem. Ale Jemm wciąż nie doszedł do siebie po torturach z rąk brata Martian Manhuntera- Malefica... Martian Manhunter pracuje nad jego rekonwalescencją, kiedy kosmiczni piraci atakują saturniański statek żądając wydania królewskiej pary. Nie mogąc ich pokonać J'onn J'onzz przybiera postać Jemma i przysięga chronić księżniczkę. Okazuje się, że wśród saturniańskich ras są frakcje separatystów, którzy zrobią wszystko, by traktat upadł, a królewska para została zamordowana... Gdzieś tam kręci się też groźna istota zwana Cabal, która wydaje się rozmawiać sama ze sobą, mówi o sobie w liczbie mnogiej i stoi za wszystkimi wydarzeniami. Kim jest? Kto chce zerwania traktatu i kto jest spiskowcem, a kto lojalistą? Jak Martian Manhunter poradzi sobie w środowisku istot bardzo przypominających jego własną wymarła rasę, gdy jedni chcą się odciąć od przeszłości i woleliby by go nie było, inni spiskują, a jeszcze inni traktują go z najwyższym szacunkiem jako stwórcę? Co się stanie, gdy nawiąże bliższą więź z księżniczką Charissą, niż sam by chciał, co może dodatkowo zagrozić kruchemu traktatowi pokojowemu i jak to się ma do lojalności i osobistej odpowiedzialności jaką żywi wobec Jemma?
Ta czteroczęściowa opowieść, to świetnie napisana kosmiczna przygodówka, zawierająca jednak miejscami refleksyjny klimat.
Zapraszam do czytania!
Historia ta ma miejsce po "Powrocie zdrajcy", choć znajomość tamtej sagi nie jest konieczna, by zrozumieć tą, ale może być przydatna do zrozumienia dodatkowego wątku na pierwszych stronach pierwszego tomu.
Ciekawostka: pomiędzy drugim, a czwartym tomem kilka razy zmieniają kolor drugoplanowi Saturnianie, co widać zwłaszcza na kuzynie Jemma Jogarrcie i kapłanie- raz są czerwoni, raz biali. Historia w żaden sposób nie tłumaczy tych zmian i jest wątpliwość, czy Saturnianie w ogóle mogą zmieniać kolor i kształt na inny, niż "bitewny", więc jest to pomyłka twórców.

Mediafire
4 shared:

6 komentarzy:

 1. Ta seria ma w sobie coś  :) polecam jeszcze http://kzet.pl/2010/07/martian-manhunter.html może cię zachęci .

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za link. Istotnie bardzo ciekawy artykuł. Jeśli jednak chodzi o czteroczęściową miniserię z końca lat 80 na razie nie będę jej tłumaczyć, ale kiedyś, kto wie, może?:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Egmont zapowiedział JLA (1997) na przyszły rok.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję Ci za informację. Sprawdziłem dla pewności w sieci i masz rację. Już skasowałem linki do trzech historii z JLA z mojego bloga i poinformowałem o tym wyżej.

  OdpowiedzUsuń
 5. chyba najlepsza z części o Marsjaninie którą tłumaczyłeś, trochę jak Gwiezdne wojny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że przynajmniej to Ci się podobało i że skomentowałeś w innych marsjańskich tematach.

   Usuń