sobota, 9 maja 2015

Superman i Wonder Woman - Różne światy

Dziś oddaję Wam do rąk komiks, który powstał z okazji 50-lecia komiksów o Supermanie (1938-88) i pochodzi z początków działalności Supermana i Wonder Woman po Kryzysie na Nieskończonych Ziemiach. Chronologicznie, względem komiksów "Wonder Woman" komiks ten następuje bezpośrednio po drugiej części pierwszej opowieści o Silver Swan, w której, ci, którzy to czytali pamiętają, że ostatnie strony były do niego prologiem. Pod względem chronologii do "Supermana" następuje on stosunkowo niedługi czas po moim tłumaczeniu "Syn Apokolips" i w wielkiej "dziurze" pomiędzy polskim Sup 5/91, a 6/91. Historia rozgrywa się zanim jeszcze Clark i Lois zaczęli się spotykać.
Jest to opowieść pierwszego spotkania na osobności Supermana i Wonder Woman. Człowiek ze stali jednak za szybko ulega swoim emocjom i na powitanie namiętnie całuje amazońską księżniczkę, co sprawia, że ona zaskoczona nieco się wycofuje. Ich wzajemne poznawanie się przerywa Hermes, który wzywa Dianę na Olimp- a tuż za nią podąża oczywiście Kryptończyk. Olimp zostaje przejęty przez Darkseida, który rozpoczyna grę oszustw, która ma doprowadzić do tego, że niedoszła para kochanków wzajemnie się... pozabija! Ale czy dwójkę największych bohaterów można tak łatwo oszukać? I czy Olimp naprawdę można tak łatwo przejąć?
W drugiej historii Lois Lane dowiaduje się z sensacyjnego, plotkarskiego artykułu o "romansie stulecia", między Supermanem i Wonder Woman i jest ciekawie psychologicznie pokazane, jak to odebrała i jak na to reaguje sam Clark...
Oryginalny "Action Comics 600" składał się z 5-u historii. Zrezygnowałem z dwóch ostatnich, a trzecia poświęcona Lexowi Luthorowi była ukazana na końcu Sup 5/91.
Zamiast tego dodałem do tego krótką, kilkustronicową historię z "Wonder Woman Annual 2", która opowiada o kolejnym spotkaniu Clarka i Diany, już po wydarzeniach opisanych w obu historiach, i uważam ją za mało znany, a ciekawy epilog, co do dwóch pierwszych historii.
O ile pierwsze dwie historie, jak i umieszczone w tym komiksie plakaty są w wersji profesjonalnie remasterowanej, to co do tej ostatniej, dodatkowej historii, nie mogłem niestety znaleźć takich dobrych skanów, więc sam usunąłem zanieczyszczenia skanów i podbiłem kontrast, ale nieremasterowane skany z końca lat '80 są trudne do pracy nad nimi- jednak zrobiłem co mogłem, by to wyglądało maksymalnie przyzwoicie. Warto jednak to przeczytać, bo naprawdę jest świetnym dopełnieniem tych historii.
Co do plakatów, dołożyłem też plakat, którzy niektórzy czytelnicy pamiętają z "Silver Swan", a który idealnie tu pasuje, a także z jeszcze nie tłumaczonego, ale może kiedyś też będzie "Adv.of Superman 440", które poprzedza w "Supermanie" ten komiks.
Życzę miłej lektury! :)

2 komentarze:

  1. Miła niespodzianka. Dzięki. Czekam na "Adv.of Superman 440". Może przetłumaczysz go szybciej niż "kiedyś". Pozdrawiam Dominik

    OdpowiedzUsuń
  2. Co do "Adv.of Sup 440", to pewnie kiedyś się pojawi, ale nie tak od razu. Tymczasem zapewniam, że będzie wiele innych komiksów do czytania:)

    OdpowiedzUsuń